duben
2019
Výsledky 11. těšínského Fortuna běhu
Alena N. 03.05.2019

V neděli 28. dubna 2019 se na obou březích řeky Olše bežel již 11. ročník Těšínského Fortuna běhu. Na rozdíl od minulého ročníku, kdy běžce trápily vysoké teploty a silné slunce, proběhl letošní závod za chladného počasí a děště.

První mládežnický běh byl odstartován v 10 hod. Mladí závodníci běželi okruh dlouhý 2km přes most Svobody, nábřeží Míru a sportovní lávku s cílem na městském stadionu v Cieszyně. I za nepříznivého počasí se v celkem šesti mládežnických kategoriích se na start postavilo přes 800 závodníků.

Mládežnické běhy ovládli závodníci z Polska. Mezi děvčaty narozenými v roce 2006 a mladšími se na 3. místě umístila Kateřina Mendreková reprezentující 1. Běžecký Jablunkov. Dalším závodníkům z Českého Těšína a okolí medaile o kousek unikly. V kategorii děvčat ročníků 2004 a 2005 se nejlépe umístila Silvie Franková ze ZŠ a MŠ Kontešinec Český Těšín, a to na 6. místě. Mezi chlapci se ve stejné věkové kategorii umístil na 4. místě Jakub Symánek reprezentující ZŠ a MŠ Kontešinec se ztrátou pouhé 2 sekundy na místo 2. Jako nejlepší juniorka z ČR doběhla na 4. místě Nella Kopečová

Výsledky mládežnických běhů
Dívky 2006 a mladší
Chlapci 2006 a mladší
Dívky 2004 a 2005
Chlapci 2004 a 2005
Juniorky 2000 - 2003

Školou s největší účastí žáků se stala ZŠ a MŠ Kontešinec Český Těšín, jejíž zástupce obdržel z rukou Mgr. Stanislava Folwarczného Pohár náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje a šek na nákup sportovního vybavení.

Ve 12:00 hodin byl odstartován hlavní závod na 10 km, kterého se zúčastnilo 1253 závodníků z celkem 7 zemí. Největší zastoupení mají tradičně závodníci z Polska. Podél pětikilometrového okruhu vedoucího ulicemi Českého Těšína a Cieszyna závodníky povzbuzovalo mnoho diváků. Slavnostní vyhlášení vítězů proběhlo z důvodu nepřiznivého počasí ve sportovní hale městského stadionu v Cieszyně.

Letošní 11. ročník závodu vyhrál Bělorus Artsiom Lohis s časem 29:41 a hned za ním doběhli dva Keňané Mathew Kosgei a Hillary kiptun maiyo Kimaiyo v časech 29:42 a 29:43. Na krásném 9. místě se jako nejlepší Čech umístil s časem 33:48 Matouš Vrzala reprezentující SSK Vítkovice. Mezi ženami zvítězila Keňanka Caroline jebet Korir (33:08), na druhém místě se umístila Běloruska Sviatlana Kudzelich (34:43) a na místě třetím Keňanka Christine moraa Oigo (35:24).

Věcnými cenami byli odměněni také nejlepší 3 závodníci dle věkových kategorií, a to muži M16 (16-29 let), M30 (30-39let), M40, M50, M60, M70 (70 let a více) a ženy K16 (16-29 let), K30, K40, K50 a K60 (60 a více let).

Kromě těchto hlavních cen byly připraveny věcné ceny a poukazy na odběr sportovního zboží i pro nejlepší tři závodníky z Českého Těšína v mužské i ženské kategorii. Odměnu pro nejlepšího Těšíňáka získali Adam Gaura (35:57), který se umístil na celkovém 28. místě, Michal Gaura (37:18) na celkovém 45. místě a David Bruk (39:26), celkově na 78. místě. Jako první žena z Českého Těšína a celkově na 75. místě mezi ženami proběhla cílem Barbara Gaurová (50:05), ihned za ní Kateřina Mynarzová (50:12) a jako 3. nejlepší Těšíňačka se umístila Iveta Janíková (50:27).