23
duben
2017
Vyhodnocení 9. Těšínského Fortuna běhu
Alena N. 24. 3. 2017

V neděli 23. dubna 2017 proběhl na obou březích řeky Olše v pořadí 9. Cieszyński/Těšínský Fortuna běh. I přes nevlídné, typicky aprílové počasí, které panovalo v průběhu celého dne, se na start postavilo celkem přes dva tisíce závodníků, což jen potvrzuje, jaké popularitě se Fortuna běh a samotný běžecký sport v tomto regionu těší. Zatímco v mládežnických kategoriích se jednotlivých závodů zúčastnilo dohromady bezmála devět stovek závodníků, tak v hlavním závodě, v tzv. kategorii Open se představilo téměř 1200 běžců. Pokud bychom se zaměřili na účast mezi školami , tak  školou s největší  účastí žáků byla letos na české straně Základní a mateřská škola Český Těšín - Kontešinec, která při  závěrečném ceremoniálu  obdržela Pohár náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje.

Co se samotných závodů týká, jako první se na start postavili nejmladší závodníci, nejdříve v 10:00 hodin startovala kategorie dívek ročník narození 2004 a mladší a hned po nich vyběhla na trať stejná věková kategorie chlapců. Právě tyto první dvě kategorie si zakusily rozmary počasí v celé své kráse, jelikož hned na startu přivítal tyto nejmenší závodníky sníh s deštěm, aby je pak v průběhu běhu a v jeho cíli vítalo slunečné počasí. Dále pak následoval běh juniorek rozdělených do dvou kategorií a v 11:00 vyběhli zdolat dvoukilometrou trať vedoucí přes most Svobody a přes Sportovní lávku junioři. Výsledkovým listinám v mládežnickým kategoriím letos vládli závodnici z Polska, jejich dominanci narušila pouze Karolína Sasýnová z Jablunkova, která si suverénním výkonem podmanila kategorii juniorek.  To, že tyto závody v mládežnických kategoriích mají každoročně stoupající tendenci svědčí i to,  že téměř ve všech kategoriích byly překonány vítězné časy z loňského ročníku.

Zhruba dvacet minut před dvanáctou hodinou se v prostoru startovní čáry začali shromažďovat běžci k samotnému hlavnímu závodu na 10 kilometrů. Součástí letošního závodu byla i skupina tzv. vodičů, běžců, s jejichž pomocí  závodník dokáže zaběhnout trať v předem daném, požadovaném čase. Samotný závod, který začal výstřelem ze startovní pistole přesně ve dvanáct hodin, se stal kořistí zástupců afrického kontinentu, kteří hned od začátku diktovali tempo a v průběhu závodu před sebe nikoho nepustili. Vítězem závodu a z prémiového vítězství na Fortuna běhu se radoval  keňský běžec Silas Kiprono Too, jenž o svém triumfu rozhodl až v závěrečné části závodu a na druhé místo tak odsoudil svého krajana Henry Kemboie, který obhájil stříbrnou pozici z loňského ročníku. Na třetím místě pak doběhl Pavel Olinyk z Ukrajiny. Nejlepším běžcem z České republiky byl Matouš Vrzala, který skončil na skvělém pátém místě a zároveň vyhrál studentskou kategorii. Mezi ženami triumfovala Betty Chepleting s časem 34:15. Na druhém a třetím místě se seřadily Swietlana Olijnyk z Ukrajiny a Wiktoria Świderska z Polska. O skvělou atmosféru závodu se na obou stranách řeky Olše starali vybrané hudební soubory, pro diváky na trati bylo připraveno občerstvení
v areálu stadionu v Cieszynie, kde nakonec proběhlo i slavnostní vyhlašování výsledků.

Díky práci dobrovolníků, traťových rozhodčí a dalších spolupracovníků proběhl letošní ročník bez komplikací a běžci i organizátoři se již těší na příští, jubilejní desátý ročník, který jistě bude opět posunovat rekordy v počtu účastníků jak mezi mládeží, tak i v kategorii dospělých.

 
Fotografie naleznete na našem facebooku

Rubriky

Kalendář akcí